Publikované:
Čas čítania: 6 min.
Bude v parku dosť tieňa? Zahrajú sa v ňom aj deti? Odpovedajú tvorcovia parku v Slnečnice Zóna mesto.
Akú vybavenosť so sebou prinesie park?
D. Grega: Park ako celok je kompozične rozdelený na päť sekcií – zón, z ktorých každá ponúkne inú funkčnú náplň a druh aktivít pre šport, hru, relax alebo oddych. Pri samotnej tvorbe sme mali voľnú ruku a vzhľadom na predpokladanú vyťaženosť daného priestoru sme sa snažili do návrhu začleniť primeraný rozsah a množstvo parkového vybavenia a mobiliáru tak, aby novovzniknutý verejný priestor spĺňal moderné štandardy. Jediným pevným prvkom v zadaní bolo umiestnenie bludiska zo zostrihaného živého plota, ktoré bude tvoriť jednu samostatnú spoločenskú plochu.
Z. Isteníková: Bludisko predstavuje veľmi zaujímavý a hravý kompozičný bod v priestore, ktorý veríme, že zaujme deti i dospelých. Bude realizované z väčších sadeníc krov, ktoré sa zastrihnú už po výsadbe, nakoľko tvarovanie živých plotov je potrebné robiť hneď od ich založenia. Okrem živých plotov v bludisku bude aj pozdĺž južnej hranice parku nízky živý plot, ktorý bude čiastočne oddeľovať park od frekventovanej časti zóny - spojeného chodníka a cyklotrasy, ktoré budú trasované popri parku.

D. Grega: Pre komplexnosť priestoru sú samozrejmosťou plochy pre aktívny relax a športové aktivity, hry detí, ale aj pasívny oddych na trávnikoch či prechádzky po kruhovom chodníku. Nezabudli sme ani na spoločenský aspekt, v návrhu je okrem ihrísk zapracované obľúbené grilovacie miesto alebo galéria na individuálnu prezentáciu či vzdelávanie skupín. Z tých aktívnejších možností tu bude workoutové ihrisko, plocha s fitness zariadeniami, petangové ihrisko a menšie detské ihrisko. Všetky uvedené aktivity sú v parku komponované tak, aby človek, ktorý prechádza parkom po celej jeho dĺžke, jednoducho našiel tú svoju aktivitu, prípadne našiel ten spôsob relaxu, ktorý vyhľadáva.
![]()
Našou filozofiou pri tvorbe parku bolo objavovanie.
Mysleli ste v návrhu parku aj na štvornohých obyvateľov Slnečníc?
D. Grega: Áno, jedným z kľúčových prvkov parku je aj oplotený výbeh pre psov s agility prvkami, kde si obyvatelia môžu prísť vyvenčiť svojich psíkov. Súčasťou výbehu bude aj pitná fontánka pre psov a parkový mobiliár v podobe lavíc a smetných nádob na exkrementy.
Spomínali ste aj detské ihrisko. Čo bude jeho súčasťou?
D. Grega: Našou filozofiou pri tvorbe parku bolo objavovanie. A keďže sme, samozrejme, mysleli aj na najmenších, nemohli sme zabudnúť na populárnu lanovú preliezačku, preliezačku so šmykľavkou, hojdačky, pieskovisko, kolotoč či trampolínu. Vzhľadom na hernú vybavenosť okolitých zón bude v parku ihrisko len v takomto menšom rozsahu, ale napriek tomu veríme, že svoju cieľovú skupinu uspokojí.
V tesnom okolí ihriska je tiež dostatok sedacieho rôznorodého mobiliáru pre rodičov a ostatných užívateľov priestoru. Všetky tieto plochy sú doplnené o vegetáciu, aby boli postupom času dostatočne pritienené a poskytli príjemné posedenie a trávenie voľného času.

Aké stromy plánujete v parku vysádzať?
D. Grega: Snažili sme sa skombinovať vyvážené a zaujímavé druhové zloženie stromov, ktoré budú tvoriť kostru vegetácie parku, a bez ktorých by park napriek všetkému modernému vybaveniu nebol parkom. Pri návrhu výsadbových veľkostí sme zvolili akúsi zlatú strednú cestu. A to, aby výsadbové veľkosti stromov neboli malé sadenice ale väčšie stromy minimálne s obvodom kmienika 18 – 20 cm, ktoré v horizonte 5 rokov svojou hmotou vytvoria značné pritienenie. Stromy, ktoré budú tvoriť nosnú alej parku, sú navrhnuté vo výsadbovej veľkosti s obvodom kmienika až 25 - 30 cm pre dosiahnutie dostatočnej hmoty zelene už po samotnej realizácii.

Platany, labyrint, výbeh pre psy, gril a iné prvky nájdete v novom parku
Už v týchto týždňoch postupne osádzame jednotlivé riešenia od krajinných architektov, autorov návrhu parku, Zuzany Isteníkovej a Dávida Gregu. Prečítajte si, čo a kde sa bude v parku nachádzať.
Čítať viac
Z. Isteníková: Základ stromov v parku budú tvoriť dve aleje lemujúce chodník, ktoré vytvoria rytmus a podporia smerovanie po celej dĺžke parku. Hustejšia alej bude tvorená platanmi, ktoré celú priečnu os parku zjednotia svojou hmotou a budú pritieňovať všetky hlavné plochy s jednotlivými aktivitami. Platany sú v dospelosti mohutné vzdušné stromy so šírkou koruny medzi 15 až 20 metrov, so svetlým kmeňom, veľkými zaujímavými listami a efektnou kôrou, ktorá sa odlupuje v plôškach.

Platany už obyvatelia Slnečníc poznajú, keďže sa v rámci Slnečníc – Zóny mesto už nachádzajú v ostatných lokalitách okolo zrealizovaných objektov.
Druhú alej budú tvoriť duby vo väčších rozostupoch, ktoré sú v dospelosti rovnako mohutné, zaujmú tvarom listov a najmä jesenným sfarbením vo farbách od oranžovej cez červenú až po hnedú. Ostatné navrhované stromy sme vyberali hlavne z pôvodných, domácich a overených druhov. Okrem platanov a dubov sa budú v parku nachádzať lipy, javory, borovice, ale aj jelše, ginko a ambrovník.
V blízkych častiach Petržalky sú vysadené aj rôzne kvitnúce stromy. Môžu sa na ne tešiť aj obyvatelia Slnečníc?
Z. Isteníková: Áno, z okrasných ovocných stromov sme použili druhy, ktoré sú zaujímavé či už kvitnutím alebo jesenným vyfarbovaním listov. Cieľom bolo, aby bol park zaujímavý počas každého ročného obdobia. Ak ide o druhy, ktoré majú nejaké plody, tak sú umiestnené najmä v trávnikových plochách, aby nám po opadnutí neznečisťovali chodníky alebo pevné plochy parku.
Okrasné, kvitnúce druhy, ktoré neplodia, sme umiestnili bližšie k chodníkom alebo k jednotlivým funkčným prvkom. V parku sa budú nachádzať rôzne okrasné čerešne zaujímavé najmä na jar, keď kvitnú v bielych alebo ružových odtieňoch, ale aj okrasné hrušky.
Pre všetkých návštevníkov parku, ale najmä pre deti budú určite zaujímavé aj pagaštany, ktoré majú nielen efektné kvety, ale v jesennom období sú vyhľadávané najmä pre ich plody – gaštany, ktoré deti radi zbierajú, hrajú sa s nimi alebo vytvárajú rôzne originálne umelecké diela.
![]()
V parku nebudú len stromy, dopĺňať ich budú rôzne plošné výsadby – záhony s kvitnúcimi trvalkami, okrasnými trávami, menšími krami a cibuľovinami.
Brali ste do úvahy aj to, či budú stromy dávať dostatok tieňa?
Z. Isteníková: Určite, pri výbere druhov sme zohľadňovali aj klimatické podmienky v lokalite. Dôležité je aj ich správne rozmiestnenie v parku. Napríklad v oplotenom výbehu pre psov sú stromy navrhnuté v skupine tak, aby vytvorili dostatok súvislého tieňa pre ochladenie sa a oddych. Rovnako sme navrhli skupiny stromov a aleje aj pri jednotlivých funkčných zónach parku. Samozrejme, v parku nebudú len stromy, dopĺňať ich budú rôzne plošné výsadby – záhony s kvitnúcimi trvalkami, okrasnými trávami, menšími krami a cibuľovinami.

Podľa akého kľúča ste do parku vyberali trvalkové záhony?
Z. Isteníková: Záhony s okrasnými trvalkami a trávami sú nakombinované tak, aby pôsobili nielen esteticky, ale aj funkčne. Snažili sme sa o to, aby boli zaujímavé počas celého vegetačného obdobia, či už kvitnutím, farbou listov alebo rozmanitými tvarmi.
Výsadby sú navrhnuté v kontrastných tónoch, aby boli efektné a pre návštevníkov parku pútavé.
Zároveň sme ich navrhli a umiestnili tak, aby vhodne dopĺňali funkčné zóny parku, to znamená, že v lokalitách, kde sme chceli návštevníkom dopriať pocit väčšieho súkromia, napríklad okolo psieho výbehu, sme volili do záhonov druhy do výšky aspoň 100 - 120 cm, aby určitým spôsobom túto časť v parku vizuálne oddelili. Pri herných a športových plochách máme v záhonoch kombinácie z nižších rastlín, aby bol tento priestor prehľadný a otvorený, no zároveň stále zaujímavý.
Zuzana Isteníková: Vyštudovala Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, odbor krajinná a záhradná architektúra. Odvtedy aktívne spolupracuje s AWE ATELIÉR-om na tvorbe projektov a diel záhradnej a krajinnej architektúry. Od roku 2021 je autorizovanou krajinnou architektkou a členkou Slovenskej komory architektov.
Dávid Grega: Vyštudoval odbor Krajinárstvo na Stavebnej fakulte Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Od ukončenia štúdia aktívne spolupracoval a dnes už aj vedie projekčný ateliér krajinnej a záhradnej architektúry AWE ATELIER s. r. o. v Piešťanoch. Od roku 2022 je autorizovaným krajinným architektom a členom Slovenskej komory architektov.

Matej Grébert: Projekt Nad mestom prinesie bývanie v najväčšej guči zelene v Slnečniciach
Krajina sa nedá nafúknuť, preto bude tlak na efektívne využitie každého metra neustále silnieť. O tom, prečo je dôležitá správna hustota zaľudnenia v mestách a ako súvisí výšková zástavba s verejnými priestormi, sme sa porozprávali s architektom Matejom Grébertom z Ateliéru Compass.
Čítať viacMohlo by vás zaujímať

Organizoval Hravú sobotu a rád vás naučí, ako zorganizovať podujatie, ktoré rozhýbe komunitu
Marián Kvasňovský je organizátor Hravej soboty a váš sused v Slnečniciach UNIQ. Ako sám hovorí, je extrémny extrovert, pre ktorého je fungujúca komunita naozaj dôležitá. Ako sa dostal k organizovaniu eventu pre rodiny a ako postupovať, ak by ste chceli podobný event zorganizovať aj vy, sa dočítate v tomto rozhovore.
Čítať viac
V Bratislave nenašli centrum pre dcéru so špeciálnymi potrebami, otvorili ho doma v Slnečniciach
Obyvatelia Slnečníc a zakladatelia Flou centra Vierka a Milan vytvorili priestor, ktorý pomáha deťom so špeciálnymi potrebami rozvíjať sa vlastným tempom bez tlaku a diskriminácie. Čo ich viedlo k vytvoreniu tohto unikátneho centra v Slnečniciach?
Čítať viac