Po dvoch rokoch sa vracia benefičná pop-up večera Michala Kordoša

Dobročinnosť a výborné jedlo sú skvelá kombinácia. Kto sa chce presvedčiť na vlastné chuťové bunky, môže sa zapojiť do súťaže o dva lístky na benefičnú pop-up večeru Michala Kordoša, talentovaného kuchára a aktívneho obyvateľa Slnečníc.

Publikované:
Čas čítania: 6 min.

Michal Kordoš je v Slnečniciach známou tvárou a jeho meno si všetci spájajú s chutnými a príjemnými akciami po celom meste – napríklad s obľúbenou benefičnou pop-up večerou.

Výnimočná a vkusná udalosť sa po dvojročnej pandemickej prestávke opäť koná 15. decembra v bratislavskej Mlynici a jej výťažok bude venovaný Bratislavskému regionálnemu ochranárskemu združeniu (BROZ).

Sedem zvučných mien zo slovenskej gastroscény sa postará o gurmánsky zážitok, skombinovaný s dobrým pitím a so skvelou sviatočnou atmosférou. Dva lístky môžete aj vyhrať v súťaži prebiehajúcej od 8. do 13. decembra – stačí sledovať Instagramový profil Slnečníc, kde vám 8.12. prezradíme, ako sa zapojiť.

Viac o tom, čo si pod benefičnou pop-up večerou predstaviť, ako sa zrodila jej myšlienka a aké je takúto akciu organizovať, nám prezradil sám Michal.

Pop-up Michala Kordoša mal dva roky prestávku. Aké to je znovu večeru organizovať?

Teším sa, pretože mi to chýbalo. Akcia má zmysel, takže som rád, že sa nám to podarilo po dvoch rokoch opäť zorganizovať. Je pravda, že je to zároveň trochu zvláštne. Dva roky sú dlhý čas a mám pocit, akoby som ten event organizoval znova od nuly. V niečom sa musím opäť zabehnúť, ľudia sa po pandémii správajú inak a sú opatrnejší, takže je to aj náročnejšie. Ale už som bol odhodlaný do toho ísť a takisto sme už vedeli, že opatrenia nebudú také radikálne. 

Čo si má pod benefičnou pop-up večerou predstaviť človek, ktorý na ničom podobnom nikdy predtým nebol?

Ide o zážitkovú večeru. Tento konkrétny koncept som si vymyslel ja sám. V princípe sa vždy zíde viacero šéfkuchárov, ktorých počet závisí od množstva chodov. Vyskladáme degustačnú večeru a každý jeden kuchár má na starosti jeden chod. K tomu párujeme vína a miešané nápoje. Programom sprevádza moderátor, ktorým je tento rok Milan „Junior“ Zimnýkoval. Atmosféru spríjemňuje aj živá hudba, tentokrát to bude ženské duo.

Predstaviť si to môžete tak, že prídete na zaujímavé miesto, v tomto prípade industriálny eventový priestor Mlynica v Bratislave. Stoly sú krásne nastreté a môžete očakávať dobré jedlo, pitie a náladu. Trvá to približne tri hodiny. Povedal by som, že je to veľmi bohaté a pestré.

Vyskladáme degustačnú večeru a každý jeden kuchár má na starosti jeden chod.

A, samozrejme, zmyslom udalosti je vyzbierať peniaze na dobročinný účel. Veľa ľudí má koncom roka tendenciu posielať peniaze na charitu alebo chcú podporiť dobročinný projekt. Tohto sa drží aj náš koncept. Záujemcovia si kúpia lístok za 200 eur, celá suma potom putuje na dobrú vec a ako poďakovanie za to majú nadštandardnú večeru. Je to win-win situácia.

Tento rok bude večeru pripravovať sedem kuchárov, na čo sa môžu účastníci tešiť?

Menu prezradiť nemôžem, pretože prekvapenie je súčasťou zážitku. Berieme do úvahy stravovacie obmedzenia a intolerancie. Ale môžem povedať, že celé to bude mať vianočnú tematiku. Sú tam rôzni kuchári s rôznymi štýlmi varenia, čiže to bude veľmi pestré.

Vy ste fanúšik severskej kuchyne, potom tam je napríklad Michal Konrád, ktorý sa preslávil svojou prípravou ázijských jedál…

… takisto Tomáš Lysý. Peter Bracho sa zameriava viac na lokálnu kuchyňu, Peťo Slačka na progresívnu lokálnu kuchyňu s vplyvom iných kuchýň a Jožko Breza je podobne zameraný na lokálne suroviny.

Záujemcovia si kúpia lístok za 200 eur, celá suma potom putuje na dobrú vec a ako poďakovanie za to majú nadštandardnú večeru. Je to win-win situácia.

Takže si to môžeme predstaviť ako modernú kuchyňu so slovensko-medzinárodným rázom?

Určite áno. Je to vystavané tak, aby to bolo pestré a aby sa jedlá a pitie zároveň pekne prelínali. 

Ste autorom celého nápadu. Ako vôbec vznikla myšlienka organizovať tento typ eventov na Slovensku?

Na začiatku sa skĺbili dve motivácie. Dlho som chcel spraviť pop-up s benefičným charakterom a chcel som byť „buddy“. Čiže dobrovoľník, ktorý trávi čas s deťmi, ktoré vychádzajú z centier pre rodiny a deti alebo aj detských domovov. Buddies sú čosi ako starší súrodenci.

Chcel som byť dobrovoľník, ale predsa len je to veľký záväzok a nebol som si istý, či to budem stíhať. Preto som hľadal spôsob, ako projekt inak podporiť. A keďže som už mal v hlave myšlienku benefičného pop-upu, skĺbil som tieto dva nápady do dnešnej podoby.

Verili ste, že sa na Slovensku myšlienka uchytí?

Mal som aj obavy, predsa len sme malý trh. Aj formát pop-up je relatívne nová vec, ale dúfal som, že aj vďaka benefičnému aspektu sa s tým ľudia ľahšie stotožnia. Prvý ročník sa veľmi podaril, mal veľký úspech a to ma motivovalo v akcii pokračovať. A tak z toho vznikla tradícia. Aj samotní kuchári sa tešia, že sa tam všetci spolu stretneme. Veľa z hostí chodí pravidelne každý rok. Už sa z toho stalo niečo ako pekný vianočný večierok.

Zároveň sa podarilo nadviazať stabilné spolupráce a partnerstvá. Vďaka sponzorom, ku ktorým od prvého ročníka patrí aj Cresco, dokážeme pokryť náklady na event a vyzbierané peniaze z lístkov môžu ísť v plnej sume na dobrú vec.

Veľa z hostí chodí pravidelne každý rok. Už sa z toho stalo niečo ako pekný vianočný večierok.

Prvé roky ste takto podporovali spomínaný program BUDDY a tento rok to bude Bratislavské ochranárske regionálne združenie. O čo ide a prečo ste sa rozhodli podporiť práve ich?

BROZ sa stará o krajinu pozdĺž Dunaja. Obnovujú mokrade, riečne ramená, lužné lesy a iné ekosystémy. Mám k tomu vzťah, uvedomujem si, že je to urgentná téma, o ktorej treba aj viac hovoriť, venovať tomu pozornosť a podporovať to. Možno je už neskoro, ale treba robiť, čo vieme, a toto je môj spôsob, ako chcem pomôcť.

Aké prevádzky nájdete v Slnečniciach

Prevádzky ponúkame obchodníkom, ktorí prinesú kvalitné služby

V Slnečniciach rastú nielen nové byty, ale aj ponuka služieb. Aké obchody a služby v Slnečniciach nájdeme už dnes? Na aké sa môžeme tešiť v blízkej budúcnosti a aké typy prevádzok v našej štvrti nikdy nebudú? Rozprávali sme sa s Jánom Sališom, Head of Leasing v Crescu.

Čítať viac

Ako sa na večeru dostať?

Vstupenky sa dajú kúpiť na portáli Tickpo.sk alebo cez moje sociálne siete, kde je aj link na kúpu lístkov. No a druhý spôsob vďaka Crescu je ten, že sa dá tento rok o dva lístky aj súťažiť. Súťaž prebieha od 8. do 13. decembra, podrobnosti sa dozviete 8.12. na Instagrame Slnečníc.

Michal Kordoš

Michal Kordoš je slovenský kuchár, ktorý sa okrem iného preslávil aj profesionálnou skúsenosťou z najlepšej reštaurácie na svete – bol prvým slovenským stážistom v dánskej reštaurácii Noma. Vášeň k jedlu si pestuje už od raného detstva. Baví ho škandinávsky štýl varenia, čiže sezónne suroviny a prirodzenosť s dôrazom na čistú naturálnu chuť. Tohtoročná benefičná pop-up večera bude štvrtou v poradí. O Michalovi sa dozviete viac na jeho webe.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie BROZ sa už viac ako 25 rokov stará o krajinu pozdĺž Dunaja. Ide o tím združujúci profesionálnych ochranárov a ochranárky, ktorí obnovujú staré riečne ramená, mokrade, lúky či lužné lesy. Usilujú sa aj o podporu tradičných, prírode blízkych foriem hospodárenia, ako je pasenie dobytka, kosenie trstiny či orez hlavových vŕb. Na večeri bude možné pozrieť si aj výstavu fotografií z ich ochranárskych aktivít. Viac si o aktivitách združenia prečítate tu.